Nasza nieoceniona Rada Rodziców pragnie unowocześnić naszą bibliotekę szkolną finansując dostęp do książek w formie cyfrowej – e-booków.

Chcemy dać wam możliwość wypowiedzenia się w sprawie wyboru platformy. Poniżej zestawienie najważniejszych cech wybranych platform. Możecie zgłaszać wasze uwagi na facebookowym profilu szkolnym lub bibliotecznym, lub pisząc wiadomości w Librusie (do Doroty Szafraniec) czy pocztą elektroniczną (bib8lo@gmail.com).

 LegimiIBUK Libra
1.Tworzona jest strona szkoły – czytelnik dostaje kod dostępu na miesiąc, zakłada konto, pobiera darmową aplikacjęCzytelnik korzysta z platformy IBOOK Libra, dostaje kod na rok
2.Baza: 65 tys. tytułów – wszystkie dostępne dla każdego czytelnika, biblioteka (Rada rodziców) kupuje dostęp do konkretnej ilości stron (5000 zł – 70 tys. str.)Baza: 40 tys. tytułów – biblioteka (Rada rodziców) kupuje dostęp do konkretnych tytułów. Każda książka ma cenę na 1 rok, porównywalną z cenami księgarskimi (5000 zł – ok. 150 książek)
3.Dany tytuł może czytać dowolna liczba czytelnikówDany tytuł może czytać 5 czytelników. W razie potrzeby, np. wykorzystywania książki na lekcji można zwiększyć dostęp
 ZALETY:ZALETY:
 Dostępna cała baza dla dowolnej liczby czytelnikówKupujemy konkretne tytuły, których nie mamy w bibliotece szkolnej i które nie są dostępne w darmowych bibliotekach cyfrowych. Dowolna liczba czytelników może je czytać wielokrotnie.
 WADY:WADY:
 Po wykorzystaniu zakupionej na rok liczby stron np. na lektury dostępne w wersji papierowej w bibliotece, czy darmowe w domenie publicznej braknie dostępu do literatury pięknej i tzw. czytadeł.Liczba zakupionych tytułów jest ograniczona.

Pamiętajcie, że zgodnie z prawem autorskim do domeny publicznej trafiają książki po 70 latach od śmierci autora. Dlatego większość lektur jest dostępne w różnych bibliotekach cyfrowych z darmowym dostępem – w zakładce e-Biblioteka na stronie szkoły znajdziecie linki do konkretnych lektur udostępnione przez ministerstwo, a także do różnych bibliotek cyfrowych.

Dostęp do literatury współczesnej (np. Gombrowicz, Tokarczuk, Sapkowski itp.) trzeba wykupić – albo kupując w księgarni konkretną książkę w formie papierowej czy innej, albo kupując dostęp do cyfrowej wersji książki na konkretnej platformie cyfrowej.

W naszej bibliotece szkolnej istnieje już możliwość korzystania z zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej na platformie Academica. Z dostępu do tych zbiorów korzystali już nasi olimpijczycy z j. polskiego. Ma on jednak wiele ograniczeń. Przede wszystkim można z tych zbiorów korzystać tylko w szkole na konkretnych komputerach stacjonarnych z zainstalowanego na pamięci zewnętrznej programu. Niemniej jednak chętnych, przede wszystkim olimpijczyków, zapraszamy, gdyż baza dostępnych tytułów książek i artykułów jest imponująca.

Ta strona wymaga ciasteczek dla pełnej funkcjonalności. View more
Akceptuj
Odrzuć