W piątek 23 września naszą szkołę odwiedził Janusz Schwertner, absolwent VIII LO, utytułowany, wielokrotnie nagradzany dziennikarz, który karierę dziennikarską rozpoczął już w wieku 12 lat.  Janusz podzielił się z nami opowieścią o początkach swojego życia zawodowego oraz opiniami na tematy intrygujące aktualnych uczniów Ósemki, m. in. na temat roli dziennikarza w dzisiejszym świecie. Odpowiedział też na wiele przeróżnych pytań. Spotkanie prowadziła znakomicie przygotowana do wywiadu Ania Sieprawska z III f.

Z Wikipedii:

Początkowo publikował w miesięcznikach: „Dlaczego”, „Bloomberg Businessweek Polska” oraz w „Przeglądzie Sportowym”. Od 2013 jest dziennikarzem Onetu – początkowo w Krakowie, następnie w Warszawie. Publikował także m.in. w „Playboyu” i magazynie „Esquire”.

Dwukrotny laureat nagrody Grand Press – w 2018 w kategorii „News”, a w 2020 w kategorii „Reportaż prasowy”. Laureat Nagrody im. Fikusa za „dziennikarstwo najwyższej próby”. Finalista Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, wyróżniony w konkursie „Kryształowe Pióra”. Dwukrotnie zdobywał Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz czterokrotnie zwyciężał w konkursie People Awards Ringier Axel Springer Polska. Zwycięzca plebiscytów Dobry Dziennikarz 2019 oraz Zielona Gruszka. Nominowany do nagród studenckich MediaTory za tekst „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce”.

W 2019 wraz z Danielem Olczykowskim i Szymonem Piegzą redagował książkę pt. „Smoleńsk. 96 wspomnień”, w której zebrał portrety ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym samym roku z Mateuszem Baczyńskim wydał również „Antyterrorystów”. W 2020 ukazała się jego książka „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci” napisaną wraz z Witoldem Beresiem.

Od 2021 prowadzi audycję Status w Newonce.radio.

Ta strona wymaga ciasteczek dla pełnej funkcjonalności. View more
Akceptuj
Odrzuć