25 maja byliśmy w MOS-ie na „Balladynie” Juliusza Słowackiego.

Spektakl wyreżyserowany przez Pawła Świątka miał premierę w styczniu 2021 roku.  To spektakl przede wszystkim o władzy, która demoralizuje i niszczy w człowieku to co ludzkie.

Jak zauważył reżyser:

Czytając Balladynę Słowackiego razem z zespołem aktorskim, zadajemy pytanie dlaczego do władzy dochodzą osoby niewłaściwe? Co takiego noszą w sobie ludzie żądni władzy, że osiągają ją bez względu na obiektywne kryteria, według których moglibyśmy ocenić ich merytoryczne przygotowanie do sprawowania rządów? Opowieść o Balladynie, która– niczym szekspirowska Lady Makbet – zdobywa koronę kierując się własnym interesem, racjonalizuje wybory i chowa się pod maską pozorów niewinności, wydaje się napisana zupełnie współcześnie.

Obok świata polityki zaś na gruzach upadłej cywilizacji kiełkuje kapryśna, idylliczna rzeczywistość Goplany, która niesiona językiem niczym media kreuje wydarzenia śmiertelnych zgodnie ze swoim kaprysem poza racjonalną logiką zdarzeń. Obok siebie funkcjonują światy chaosu i porządku – wpływając na siebie i podważając nawzajem. Państwo demokracji idealnej powinno zostać zbudowane na pełnej transparentności elit.

W świecie, w którym tak trudno jest odróżnić iluzję od realizmu, demokracja zdaje się fantazją równie realną, co czary słowiańskiej wiedźmy.

Nic zatem dziwnego, że po przedstawieniu Pani Marta Pawlik – koordynatorka projektów edukacyjnych w Teatrze im. J. Słowackiego- przygotowała debatę: władza daje spełnienie.

Wzięli w niej udział: Zuzia Ziółkowska, Karolina Grudnik, Kacper Krawczuk, Kacper Uszko, Emilka Pasikiewicz, Karolina Pałka oraz Weronika Chmiela.

Wygrał zespół opozycji w składzie: Kacper Uszko, Emilka Pasikiewicz, Karolina Pałka oraz Weronika Chmiela.

tekst i fot.: A. Liszowska

Ta strona wymaga ciasteczek dla pełnej funkcjonalności. View more
Akceptuj
Odrzuć